رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰
  • الخميس ۳ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 15 April

بازده سرمایه گذاری در صنعت نفت ایران مطلوب است

معاون وزیر نفت: وجهه ایران در سطح بین المللی در حال تغییر و بازده سرمایه گذاری در پروژه های صنعت نفت ایران مطلوب است. به گزارش گروه اقتصادی ویکی‌پی‌جی به نقل از شانا، امیرحسین زمانی نیا صبح امروز در همایش «بررسی الزام‎ها و چالش‌های قراردادهای مشارکت و ابزارهای مالی سرمایه‌گذاری در صنعت نفت»با اشاره به […]

معاون وزیر نفت: وجهه ایران در سطح بین المللی در حال تغییر و بازده سرمایه گذاری در پروژه های صنعت نفت ایران مطلوب است.
به گزارش گروه اقتصادی ویکی‌پی‌جی به نقل از شانا، امیرحسین زمانی نیا صبح امروز در همایش «بررسی الزام‎ها و چالش‌های قراردادهای مشارکت و ابزارهای مالی سرمایه‌گذاری در صنعت نفت»با اشاره به زمانبر شدن مدت زمان حصول اجماع درباره قراردادهای جدید نفتی افزود: قراردادهای جدید نفتی را باید به نحوی آماده می کردیم که این قراردادها بلافاصله پس از برجام امضا و از فرصت‎ها به نحو مطلوب استفاده شود، اما آنقدر همایش‎ها و سمینارها یا جلسه‎ها در دانشگاه‎ها برگزار کردیم و آنطور که باید و اقتضا می کرد به مسائل اصلی نپرداختیم که حصول اجماع درباره قراردادها تا این حد زمانبر شد.
وی با بیان این که «ایرانی‎ها بسیار انسانهای سیاسی ای هستند»، ادامه داد: از صنعت نفت انتظار می رود پیشران توسعه اقتصادی کشور باشد، حال آن‎که سیاست زدگی‎ها دست و پای این صنعت را بسته است.
معاون وزیر نفت در امور بین الملل و بازرگانی اظهار کرد: در طول بیش از صد سال قدمت صنعت نفت ایران به مزیت برخورداری از رتبه نخست ذخایر نفت و گاز دنیا افتخار می کنیم سپس نتیجه می گیریم با وجود این ذخایر، دنیا نمی تواند منابع انرژی ایران را نادیده گیرد؛ در حالی که تحریم‎ها ثابت کرد دنیا می تواند منابع انرژی ما را نادیده گیرد.
زمانی نیا در این باره گفت: کشورها برای تامین منافع خود، در روابط بین الملل بسیار بی رحمانه برخورد می کنند؛ همانطور که در تحریم‎ها به‎طور ظالمانه عمل کردند و ذخایر هیدروکربوری ایران را نادیده گرفتند.
وی ادامه داد: روابط بین الملل در دنیا بر مبنای عدالت کارگزاری نمی شود؛ عدالت معیار نخست سازمان ملل در حل اختلافات نیست و یا نباید شورای امنیت را دادگاهی برای اجرای عدالت قلمداد کرد.
معاون وزیر نفت با بیان این‎که در دنیای امروز باید واقعیت‎ها را مدنظر قرار داد و در مدیریت منابع انرژی خوب عمل کرد، افزود: هم اکنون صنعت نفت ایران با قدمت بیش از صد سال، از نظر نسبت تولید به ذخایر، وضع مطلوبی ندارد و کشورهایی مانند عربستان و روسیه بسیار بیش از ایران تولید می کنند و ظرفیت پالایشگاهی دارند؛ حتی عراق از ایران بیشتر تولید می کند و صنعت نفت ما با نسبت کنونی تولید به ذخایر به جایگاهی بیش از این نمی رسد.
زمانی نیا گفت: متاسفانه ما در نشان دادن و معرفی ظرفیت‎های خود ماهر نیستیم.
وی با اشاره به حدود تعداد پرشمار دیدارهای خود با وزیران و معاونان وزیران کشورهای خارجی در زمان پسابرجام گفت: با وجود زمان بسیاری که برای نهایی شدن قراردادهای جدید نفتی صرف شد، اما خوشبختانه الگوی این قراردادها نهایی شده و شرکت‎های بین المللی مایل به سرمایه گذاری در صنعت نفت ایران هستند.
معاون وزیر نفت در امور بین الملل و بازرگانی ادامه داد: تمایل شرکت‎های خارجی به همکاری با ایران، نه به این دلیل که نتوانند ذخایر نفت و گاز ما را نادیده گیرند، بلکه به دلیل این است که وجهه ایران در سطح بین المللی در حال تغییر و بازده سرمایه گذاری در پروژه های صنعت نفت ایران مطلوب است.
زمانی نیا گفت: هم اکنون پیش ارزیابی شرکت‎های بین المللی برای حضور در مناقصه‎‎های قراردادهای نفتی ایران آغاز شده است و مذاکرات جدی با شرکت‎های روسی، چینی،  اروپایی و…  در دست اقدام است.
وی با بیان این‎که کشور برای زمانبر شدن حصول اجماع درباره قراردادهای جدید نفتی به میزان کافی هزینه پرداخت کرده است، یادآور شد: البته مایه افتخار است که در کشور ما تصمیم گیری در لایه های مختلف صورت می گیرد، اما باید به عواقب زمانبر شدن برخی تصمیم‎ها اندیشید.
معاون وزیر نفت گفت: صنعت نفت ایران از پس از پیروزی انقلاب اسلامی تحریم بوده است و همگان پس از جنگ تحمیلی گمان می کردند صنعت نفت کشور نمی تواند به تولید ادامه دهد و زمین می خورد؛ اما کارکنان نفت با حمیت و غیرت خود این صنعت را سرپا نگهداشتند.
زمانی نیا با یادآوری این که سرپا نگه داشتن این صنعت، موفقیت بزرگی به شمار می رفت ادامه داد: باید برای بهبود جایگاه این صنعت تلاش کنیم.
به گفته وی، فرصت زیادی برای بهره مندی از ذخایر هیدروکربوری نیست و بعید است سبد انرژی دنیا در ۵۰ سال آینده شرایطی شبیه اوضاع کنونی داشته باشد و با توجه به اهمیت روزافزون انرژی های تجدید پذیر، نفت و گاز به اندازه امروز در تامین انرژی جهان نقش ایفا کند.
معاون وزیر نفت همچنین به توانمندی‎های سرزمینی ایران اشاره کرد و گفت: امنیت سیاسی و فیزیکی، موقعیت ژئوپلتیک ایران در قلب بیضی انرژی جهان، رتبه نخست ایران در برخورداری از ذخایر گاز طبیعی و رتبه چهارم در برخورداری از ذخایر نفت خام، سرمایه انسانی ماهر و نخبه و وجود حدود ۲۰۰ مخزن توسعه نیافته از مزیت‎های صنعت نفت ایران به شمار می آیند.
زمانی نیا درباره اهداف دیپلماسی انرژی ایران گفت: باید برای تبدیل ایران به مرکز مبادلات و مدیریت بازار انواع حامل‎های انرژی تلاش کنیم.
وی با بیان این‎که همسایگان ایران به منابع ما نیاز دارند، یادآور شد: فرصت‎های زیادی در دریای خزر و در بخش سواپ و ترانزیت نفت خام در شمال کشور وجود دارد و در این زمینه مذاکراتی در دستور کار است.
به گفته این مقام مسئول، فرصت‎های زیادی برای کار در صنایع نفت و گاز ایران وجود دارد و هم اکنون فرایند گازرسانی به بغداد و بصره در حال نهایی شدن است و پروژه صادرات گاز به عمان در حال اجراست؛ همچنین امارات و کویت خواهان گاز ایران هستند.
زمانی نیا یادآور شد: باید از فرصت‎های موجود در مسیر تنش زدایی و بهبود مناسبات بین المللی به منظور رشد و توسعه صنعت نفت بهره مند شویم.
همایش «بررسی الزام‎ها و چالش‌های قراردادهای مشارکت و ابزارهای مالی سرمایه‎گذاری» با محورهایی از جمله بررسی چارچوب‎ها و ظرفیت‎های قراردادهای مشارکت در صنعت نفت، دیپلماسی انرژی، روش‎های استفاده، انتقال و توسعه فناوری در اجرای پروژه های صنعت، ویژگی‎های سرمایه گذاری در صنعت نفت و گاز در چارچوب اصول اقتصاد مقاومتی و مشارکت در کنسرسیوم‎ها و کمیته های مدیریت مشترک (JMC)، از صبح امروز یکشنبه (دوم آبان ماه) در سالن همایش‌های تخصصی شرکت ملی نفت ایران (کوشک) آغاز بکار کرد و عصر امروز پایان می یابد.
Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی