رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰
  • السبت ۲۷ شعبان ۱۴۴۲
  • 2021 Saturday 10 April

مصاحبه اختصاصی با سعید میرزازاده مدیر فروش شرکت پاکمن
در حاشیه پانزدهمین نمایشگاه تاسیسات ساختمان و سیستم های سرمایشی و گرمایشی؛

مصاحبه اختصاصی با مهندس سعید میرزازاده مدیر فروش شرکت پاکمن

نمایشگاه‌‌ فرصت خوبی را برای صاحبان صنایع فراهم می‌ کند تا توانمندی‌ها، محصولات و دستاوردهایشان را در سطح وسیعی عرضه کنند و پانزدهمین نمایشگاه بین المللی تاسیسات و سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی از تاریخ ۲۷ مهرماه سال ۱۳۹۵ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران آغاز بکار کرده است و فعالان و صاحب‌نظران حوزه تأسیسات در […]

نمایشگاه‌‌ فرصت خوبی را برای صاحبان صنایع فراهم می‌ کند تا توانمندی‌ها، محصولات و دستاوردهایشان را در سطح وسیعی عرضه کنند و پانزدهمین نمایشگاه بین المللی تاسیسات و سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی از تاریخ ۲۷ مهرماه سال ۱۳۹۵ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران آغاز بکار کرده است و فعالان و صاحب‌نظران حوزه تأسیسات در محیطی تجاری و تخصصی گرد هم آورده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات (ویکی پی جی)، با توجه به تحولات اخیر و تأثیر آن بر آینده اقتصــاد و تولیـــدات  کشور، مصاحبه ای با مدیر فروش شرکت پاکمن مهندس سعید میرزازاده انجام داده ایم  و مسایل و مشکلات  صنعتگران و صاحب نظران صنعت تاسیسات آن چیزی است که ما به دنبال آن هستیم .

در ابتدا ضمن معرفی شرکت، پیشینه ای از فعالیت های شرکت بیان کنید؟

شرکت پاکمن بیش از ۴۰ سال است که در زمینه صنعت تاسیسات و سیستم های گرمایشی در حال کار است و پروژه های EPC را اجرا می کند. البته در سال های اولیه بر پروژه های ساختمانی فعالیت داشته ولی در حال حاضر تمرکز خود را صرفا بر روی کارهای تاسیساتی قرار داده است. مطابق سالیان اخیر ، شرکت پاکمن امسال هم در سالن ۳۸ نمایشگاه بین المللیپذیرای مراجعین و بازدید کنندگان است.

اگر بخواهیم به صورت اجمالی محصولات این شرکت را معرفی کنیم، تولیدات شرکت پاکمن عبارت اند از: بویلرهای آب گرم، بویلرهای بخار، بویلرهای چگالشی، سیستم های آب شیرین کن صنعتی و سیستم های تصفیه آب.

تفاوت این نمایشگاه با نمایشگاه های قبلی برای شرکت پاکمن این است که در این نمایشگاه به غیراز محصولاتی که در سالیان اخیر معرفی شده است، محصولی متمایز تحت عنوان بویلر چگالشی را ارائه کرده ایم. این بویلر از سال ۸۹ در بازار فروخته می شود ولی شرکت پاکمن در این نمایشگاه بر روی معرفی آن تمرکز نموده است. در حال حاضر برای فروش انبوه این محصول برنامه ریزی کرده ایم. در همین راستا شرکت پاکمن برندی به نام ۹۸ درصد دارد که این موضوع را خاطر نشان می کند که در سیستم های سنتی هیچ وقت راندمان بالاتر از ۸۶ درصد نداریم و حالا اگر ۸۶ را به صورت لاتین بنویسیم و ۱۸۰ درجه آن را بچرخانیم به ۹۸ درصد می رسیم و پاکمن معتقد است با تغییر زاویه دید می توان به یک محصول جدید با چنین راندمانی رسید. ما توانستیم با تکنولوژی جدیدی که از ایرانیان مقیم آمریکای شمالی به کشور وارد ساختیم به تکنولوژی ساخت بویلرهای چگالشی دست پیدا کنیم.

img_0506

 

شاخص ترین پروژه های شرکت شما کدامند؟

شاخص ترین محصولات شرکت پاکمن در این نمایشگاه بویلرهای چگالشی هستند.

بویلر چگالشی یک کار ملی است و شما اگر تبلیغات ما در نمایشگاه را دیده باشید، نوشته ایم ۴۰ سال در پهنه ایران خدمت کرده ایم .

این یعنی مدیریت عامل این شرکت هدفش این بوده که یک خدمت رسانی بزرگ در صنعت تاسیسات کرده باشد و بویلرچگالشی در راستای تولید ملی، همان باقیات و صالحات اوست .

ما می گوییم ۹۸ درصد، یعنی اگر این ۹۸ درصد فرهنگ بشود، برای ما تولید ملی محقق شده است وگرنه فروش تعدادی از بویلرها ممکن است برای شرکت سودآور باشد اما هدف مان نیست و هدف پاکمن این است که این فرهنگ را در جامعه ایجاد کند که همه بفهمند باید راندمان خود را بالا ببرند و انرژی محدود است، پس این فرهنگ نیازمند اجرایی شدن است.

وضیعت صادرات محصولات شما چگونه است و به طور کلی بازار اصلی شرکت شما کجاست و رقابت بین محصولات شما با نمونه خارجی هست یا نه؟

این روزها با توجه به شرایط اقتصادی، وضعیت صادرات به کشورهای اطراف محدود شده است و وضعیت اکثر شرکت های داخلی که در این صنعت هستند هم تقریبا به همین صورت هستند و این مساله بیشتر به این دلیل است که ما با کشورهای عربستان و حوزه خلیج فارس مساله داریم و ترکیه هم بازار خود را خوب جمع کرده و صرفا کشورهای  افغانستان، ازبکستان، تاجیکستان، عراق و کویت کشورهایی هستند که می توانند هدف صادرات ایران باشند و ما هم متعاقبا این کار را کرده ایم و این یعنی در سال‌های گذشته بیشترین صادرات ما به همین کشورها بوده و از میان محصولاتمان بیشتر بویلر بخار و آب گرم هدف بوده اند و با توجه به وضعیت کنونی اقتصادی کشور، شرکتی که سال ها به ۱۹ کشور صادرات داشته ، میزان صادراتش به ۵ کشور کاهش یافته که امیدواریم با حل مشکلات اقتصادی کشور این عدد روز به روز بالاتر برود.

رمز موفقیت و ماندگاری نام شرکت شما در صنایع ایران چیست؟

به حتم رمز موفقیت پاکمن ثبات و راستگویی است که این موضوع نمود سیاست های مدیریت شرکت و چشم انداز ماموریتی است که برای شرکت داشته اند و هیچ وقت آن را به سودآوری خلاصه نکرده اند.

انتظارات و چالش های شما در این صنعت چیست؟

باید به این موضوع اشاره کنم که در کشور راستی آزمایی صورت نمی گیرد و اگر الان من به ۹۸ درصد اشاره کردم، هر کسی که قدرتش بیشتر باشد می تواند این کلمه را رد کند.

ولی آیا واقعا راندمان این سیستم ۹۸ درصد است؟  این راستی آزمایی برای ما معضل شده و ممکن است من که سازنده این محصول هستم ، سال ۸۹ محصولی به نام فایر باکس ساختم که امتیاز ساخت انحصاریآن را دارم ولی الان در نمایشگاه دیدم ۴ شرکت دیگر این محصول را آورده و فایرباکس را محصول انحصاری خود معرفی کرده اند! در صورتی که ما برای این محصول ثبت اختراع داریم و ۱۹ سال انحصار آن را در اختیار داریم و الان ۴ شرکت دیگر  با افتخار اعلام می‌کنند و این خوشحالی برای ما است که آنها هم  سعی میکنند به روز بشوند هست، اما در ایران راستی آزمایی این که چه کسی راست می گوید دشوار است و امیدواریم روزی بیاید که این مهم محقق شود.

در مورد سوال دوم که انتظارات ما چیست؟ به قول مدیریت عامل ما (مهندس قربانعلی میرزازاده) : از طلا گشتن پشیمان گشته ایم ما را مس کنید! در واقع حرف ما این است که اجازه دهند کار خود را بکنیم! به عنوان مثال غرفه ما ۱۰ سال است که در فلان نقطه خاص نمایشگاه بوده  است و در واقع برند شده است. ولی یک هفته مانده به نمایشگاه می گویند این بخش از غرفه شما را رئیس  جایی به یک دلیلی دستور داده که بدهید به شرکت دیگر، حرف آخر در این زمینه این است که ما نیازمند کمک خاصی نیستیم، فقط انتظار داریم این مشکلات را ایجاد نکنید.

مشکلات خاص شرکت شما در این صنعت چیست؟

مهم ترین مشکل، مشکل نقدینگی است که صرفا مختص ما نیست، هرچقدر هم فروش بالاتر باشد باز شرکت هایی هستند که توانایی پرداخت ندارند. به عنوان مثال ما  بویلری داریم که شرکتی ۲ سال است آن را خریده و شاید ۵۰ درصد ۶۰ درصد  از پول آن را داده است. در حال حاضر بویلر در سایت کارخانه ما مانده چرا که مشتری توان پرداخت قسط آخر را ندارد و  یا تقسیط هایی بصورت ضمانت نامه برای آنها اختصاص دادیم ، دستگاه را بردند و توان پرداخت ندارند و بالاخره ما انصاف نمی بینیم که ضمانت نامه مشتری را اجرا  بگذاریم و از نظر حقوقی اقدام کنیم. امیدواریم مشکلات اقتصادی کمتر شود و چرخ صنعت تاسیسات به حرکت درآید.

نظر شما در مورد نحوه عملکرد و اجرای شرکت نمانگر به عنوان مجری چندین ساله نمایشگاه تاسیسات چیست؟

یک ضرب المثلی را همگی شنیده ایم؛ شما وقتی همیشه با یک باربری کار کنید بعد از مدتی ممکن است به جایی برسید که باید شما بار او را بکشید. این موضوع در کل کشور وجود دارد. هنگامی که فقط یک شرکت برای انجام یک کار وجود داشته باشد این شرکت هیچ انگیزه ای برای بهبود وضعیت خود و نحوه تعامل خود با مشتری نخواهد داشت. البته آقای دکتر جلالی از دوستان ما هستند و زحمت فراوانی برای هر چه بهتر برگزار شدن نمایشگاه کشیده اند ولی هر یک از شرکت ها و اشخاص در این نمایشگاه نارضایتی های خاص خود را دارند.

در صورت امکان به صورت دقیق تر این موضوع را توضیح دهید؟

شرکت پاکمن به خاطر برخی ناهماهنگی ها و همچنین اعمال نفوذ شرکت ها که باعث تغییر مکان غرفه پاکمن شد نارضایتی بسیاری دارد. امیدواریم نحوه برگزاری نمایشگاه روند منطقی تری در آینده داشته باشد و مشکلات فعلی برطرف گردد.

استقبال از نمایشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

از همین ابتدای صبح روز اول نمایشگاه مشخص است که بازدید خوبی خواهیم داشت اما با نگاهی به اطراف میبینیم که بیش از ۷۰ درصد اسامی خارجیهستند. تعداد اندکی از آنها تولیدات مشترک شرکت های ایرانی و خارجی را شامل می شود. ولی اکثریت آنها صرفا حاصل واردات محصولات از کشورهای دیگر است. شرایط فعلی به هیچ وجه مورد قبول شرکت پاکمن نیست و این شرکت با مدل واردات صرف موافق نبوده و نیست.

البته ما همواره از همکاری های مشترک با شرکت های خارجی و تولید محصولات با تکنولوژی روز دنیا استقبال می کنیم. برای مثال در همین نمایشگاه شرکت پاکمن بر روی بویلر چگالشی تمرکز نموده است که تکنولوژی آن از کشورهای آمریکای شمالی گرفته و پیاده سازی شده است. ما با تمرکز بر راندمان ۹۸ درصدی این بویلر به دنبال ساخت برند خود بر پایه تغییر نگاه در این صنعت هستیم. بسیار جالب توجه است که اگر شما عدد ۸۶ را در زبان انگلیسی بنویسید و آن را برگردانید به عدد ۹۸ خواهید رسید. ما هم با تغییر دیدگاه خود در سیستم های گرمایشی و استفاده از تکنولوژی روز توانسته ایم تحولی عظیم در صنعت سیستم های گرمایشی ایجاد نماییم.

به عنوان آخرین سوال به عنوان فعال در این عرصه پیش بینی شما از آینده این صنعت چیست؟

آینده صنعت تاسیسات؟ شما باید در نظر داشته باشید که اقلیم کشورها با یکدیگر بسیار متفاوت است. شاید در کشورهای پیشرفته با نگاه کردن به فیلم های علمی – تخیلی بتوان آینده پیش روی را ترسیم کرد اما در حال حاضر ما تنها می توانیم با نگاه کردن به وضعیت کشورهای اروپایی و همچنین آمریکا و کشورهای مشابه آینده صنعت تاسیسات را پیش بینی کنیم و با توجه به اقلیم و شرایط کشورها، به طور طبیعی طی چند سال آینده می بایست ما روی محصولات گازی تمرکز نماییم و به طور کلی پیش بینی ما این است که بازار محصولات طی ۷ الی ۸ سال آینده تغییر چندانی نخواهد داشت، اما تمرکز تمامی شرکت ها بر روی راندمان محصولات با سوخت گاز خواهد بود.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی