رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰
  • الخميس ۳ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 15 April

مصاحبه اختصاصی با مهندس کرمانیون مدیر فروش شرکت پاکفن بخار
در حاشیه پانزدهمین نمایشگاه تاسیسات ساختمان و سیستم های سرمایشی و گرمایشی؛

مصاحبه اختصاصی با مهندس کرمانیون مدیر فروش شرکت پاکفن بخار

نمایشگاه‌‌ فرصت خوبی را برای صاحبان صنایع فراهم می‌ کند تا توانمندی‌ها، محصولات و دستاوردهایشان را در سطح وسیعی عرضه کنند و پانزدهمین نمایشگاه بین المللی تاسیسات و سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی از تاریخ ۲۷ مهرماه سال ۱۳۹۵ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران آغاز بکار کرده است و فعالان و صاحب‌نظران حوزه تأسیسات در […]

نمایشگاه‌‌ فرصت خوبی را برای صاحبان صنایع فراهم می‌ کند تا توانمندی‌ها، محصولات و دستاوردهایشان را در سطح وسیعی عرضه کنند و پانزدهمین نمایشگاه بین المللی تاسیسات و سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی از تاریخ ۲۷ مهرماه سال ۱۳۹۵ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران آغاز بکار کرده است و فعالان و صاحب‌نظران حوزه تأسیسات در محیطی تجاری و تخصصی گرد هم آورده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات (ویکی پی جی)، با توجه به تحولات اخیر و تأثیر آن بر آینده اقتصــاد و تولیـــدات  کشور، مصاحبه ای با مدیر فروش شرکت پاکفن مهندس کرمانیون انجام داده ایم  و مسایل و مشکلات  صنعتگران و صاحب نظران صنعت تاسیسات آن چیزی است که ما به دنبال آن هستیم .

در ابتدا نظر کلی خود را در مورد نمایشگاه بیان کنید؟

نمایشگاه در شهرهای مختلف برگزار می شود و در تهران ، یک نمایشگاه صنعت داریم و یک نمایشگاه تاسیسات .
بازار کار در این چند ساله با رکود شدیدی روبه رو شده است و امیدواریم نمایشگاه باعث شناساندن بیشتر مجموعه ما و سایر همکارهای تاسیساتی به مشتری ها و مشاوران باشد . طبیعتا هدف هر شرکت تاسیساتی از حضور در نمایشگاه معرفی خود به جامعه مهندسین مشاور است ، مشتری نمی آید این دیگ را انتخاب کند برای بحث گرمایش بیشتر مشاور انتخاب می کند و ۹۰ درصد مشاورین تاسیساتی در تهران هستند و یکی از اهم اهداف ما معرفی خود به مشاورین تاسیسات است .

شاخص ترین پروژه های شرکت شما در نمایشگاه تاسیسات چیست؟

پروژه خاصی نیست و در کل ما برای همه پروژه ها آمده ایم و ما و بقیه دیگ سازها محصولاتمان مشابه است حالا یکی رنگ  قرمز دارد و یکی آبی و یکی صورتی و این فرقی نمی کند و با توجه به استاندارد اجباری موظف هستیم که اصول را رعایت کیم و بقیه سلیقه ای ست .

وضیعت صادرات محصولات شما چگونه است و به طور کلی بازار اصلی شرکت شما کجاست و رقابت بین محصولات شما با نمونه خارجی هست یا نه؟

صادرات بله به کویت ، عراق ، قزاقستان ، ازبکستان ، افغانستان ، ارمنستان و آذربایجان …

بعداز برجام در صنعت شما و فعالیت شما کمکی ایجاد شد یا نه؟

خیر بهتر نشده و تنها کمکی که دولت می تواند به کل کارخانه دارها کند آزاد کردن بودجه هاست ، وقتی بودجه ای آزاد می شود،  ساخت و ساز هم متعاقبا زیاد می شود.

کیفیت برگزاری نمایشگاه امسال را چگونه ارزیابی می کنید؟

روال هر ساله تکرار شده و متاسفانه نمایشگاه تهران به نوعی باندبازی است و جایگیری ما ۱۰۰ متر بود جای دیگر نمایشگاه و به حدی اینجا رابطه ای است که در مجموعه تاسیساتی که روز اول که ما انتخاب کردیم یک خیابان بود همه دیگ سازها انجا بودند و روز غرفه سازی فقط ما آنجا بودیم بقیه عوض شده بود و متاسفانه نمایشگاه تهران هر کسی پورسانت بیشتری بدهد جای بهتری دارد.

طبق شنیده ها گویا سیستم برگزاری را عوض کرده اند و امتیازهایی بابت مبلغی که شما پرداخت می کنید داده می شود؟

نخیر ، گفته بودند سایت ۸ صبح باز است و  ما امسال ۸:۰۴ دقیقه پول واریز کردیم نفر ۱۰۰ ام بودیم این توهین به ماست! یکی از دوستان ما در این سالن خارجی هاست و دو روز بعد پول داده و بهترین جا و ورودی سالن را به آن ها اختصاص دادند ،باید یک تعرفه  ثابت داشته باشد، یک خیابان برای دیگ سازها باشد ، یکی برای چیلری ها باشهد و این گونه هرج و مرج و ناهماهنگی نباشد ، مشتری که نباید سردرگم .

مشکلات عام صنعت تاسیسات به نظر شما چیست وشما با چه مشکلی مواجه اید؟ اصلی ترین مشکل شما چیست؟

اصلی ترین مشکل این است که نقدینگی در بازار نیست .

مشکل  ما از لحاظ تکنولوژی چیست؟

ما نسبت به کشورهایی مثل ترکیه که حالا اروپایی ها کار می کند چیزی کم نداریم و چه بسا سرتر هستیم ، ترکیه یک تعداد دیگ ساز ولی مملکت ما واقعا کیفی کار میکنند. ما یک سری افتخار تاسیسات داریم یکی شرکت پاکمن نامش شبیه ماست، یا شرکت گرما گستر و ماشین سازی اراک که ۵۲-۳ ساله داره کار میکنه چه اتفاقی افتاده که این شرکت الان دچار ضعف مالی ست و نمیتواند مدلی که ۱۰ سال پیش شرکت می کرد شرکت  داشته باشد و امسال دیگ هم نیاوردند سالن خلیج فارس را گرفتند و یک جایی مثل ما نشسته اند کهچرا بودجه ها را ازاد نمی کنند .

به پاکمن اشاره کردید اتفاقا ما یک مصاحبه با یکی از مسئولان این شرکت داشتیم علت شباهت نام شما چیست ؟ ما فکر میکردیم زیر مجموعه اید ؟

ما پاکفن بخاریم آنها پاکمن، ۲۲ سال پیش هیات مدیره ما صلاح دانست اسم شرکت را پاکفن بگذارد ولی این برای ما بد است و ما هر چه تبلیغ می کنیم فکر می کنند پاکمنیم و برعکس.

شاخص ترین محصولاتی که نسبت به رقبای خود دارید چیست؟

دیگ های فایرباکس ما که ۳ سالی هست داریم و این دیگ ها جای کمی را میگیرندو بقیه شرکت ها هم  این دیگ را دارند اما دیگ بخار ما مشعل از وسط میخورد و راندمانش بالاتر است.

نظر کلی شما در مورد اینده این صنعت چیست ؟

آینده صنعت تاسیسات ؟ ما ۱۰ – ۱۵ سال دیگر قطعا این دیگ ها را نخواهیم داشت، صنعت تاسیسات سمت دیگ های چگالشی می رود و ما هم در برنامه کاری خود داریم که تکنولوژی آن را وارد کنیم ، تکنولوژی گران قیمتی است و کمتر شرکتی جرات واردات آن را دارد و مپنا هنوز مونتاژ میکند و خودش حق ساخت ندارد ، روالشم اینگونه است که که شما  با کمپانی اروپایی قرارداد بسته تا ۵ سال نماینده فروش و مونتاژکار هستی و بعد از ۵ سال، اجازه ساخت یک سری قطعات به ما می دهد و یک پروسه ۷-۸ ساله هست که مملکت ما  به سمت بویلرهای چگالشی برود.

تبلیغات پرشده از بویلرهای چگالشی همان رغیب شما پاکمن ؟

بله انها هنوز به تولید نرسیدند و اجازه تولید و تکنولوژی تولیدات را ندارند.

یعنی مجوز خریداری نکردند؟

حرف برای گفتن زیاد است، همه می گویند ما می سازیم اما عملا وجود ندارد و مپنا هنوزمونتاژ می کند.

تاریخچه بویلرهای چگالشی می گوید که شفیع سازه شرق در مشهد که یک شرکت سازنده پکیج است ، بویلر چگالشی آورد و خوب جا باز کرد ۵-۶ سال پیش مپنا اورد ، دو سالی هست که می گویند پاکمن روی آن کار کرده و البته پاکمن به دلیل بنیه مالی شاید مجوز را خریده ولی فعلا رونمایی از محصولش نکرده است و زمان می برد .

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی