رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
  • الجمعة ۴ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 16 April

مصاحبه اختصاصی با مدیر فروش شرکت آب بند
در حاشیه پانزدهمین نمایشگاه تاسیسات ساختمان و سیستم های سرمایشی و گرمایشی؛

مصاحبه اختصاصی با مدیر فروش شرکت آب بند

نمایشگاه‌‌ فرصت خوبی را برای صاحبان صنایع فراهم می‌ کند تا توانمندی‌ها، محصولات و دستاوردهایشان را در سطح وسیعی عرضه کنند و پانزدهمین نمایشگاه بین المللی تاسیسات و سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی از تاریخ ۲۷ مهرماه سال ۱۳۹۵ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران آغاز بکار کرده است و فعالان و صاحب‌نظران حوزه تأسیسات در […]

نمایشگاه‌‌ فرصت خوبی را برای صاحبان صنایع فراهم می‌ کند تا توانمندی‌ها، محصولات و دستاوردهایشان را در سطح وسیعی عرضه کنند و پانزدهمین نمایشگاه بین المللی تاسیسات و سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی از تاریخ ۲۷ مهرماه سال ۱۳۹۵ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران آغاز بکار کرده است و فعالان و صاحب‌نظران حوزه تأسیسات در محیطی تجاری و تخصصی گرد هم آورده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات (ویکی پی جی)، با توجه به تحولات اخیر و تأثیر آن بر آینده اقتصــاد و تولیـــدات  کشور، مصاحبه ای با شرکت اب بند انجام داده ایم و مسایل و مشکلات  صنعتگران و صاحب نظران صنعت تاسیسات آن چیزی است که ما به دنبال آن هستیم .

در ابتدا ضمن معرفی شرکت، پیشینه ای از فعالیت های شرکت بیان کنید.

شرکت آب بند که چند سالی ست گروه صنعتی شده در زمینه تولید دیگ های بخار ،  رادیاتور ، مشعل و اکستروژن از سال ۷۴ فعالیت خود را آغاز کرده و تا به امروز ۳۰۰ نفر بصورت ممستقیم و غیر مستقیم با ما کار می کنند .

شاخص ترین پروژه های شرکت کدامند؟

از سال ۷۴ فعالیت ما در زمینه دیگ های آبگرم شروع شد بعد در سال ۷۸ تولیدات مشعل های گازی و گازوئیلی را اضافه کردیم و در سال ۸۲ یک طرح توسعه داشتیم و تولید رادیاتورها را اغاز کردیم و در ایران سومین شرکتی بودیم که رادیاتورها را با استاندارد ملی ایران تولید کرده ایم و در سال ۹۰ خط اکسترود را به تولیدات خودمان اضافه کرده ایم و رادیاتورهای پروفیلی، رادیاتورهای حوله خشک کن و در کنارش قطعات پروفیل را به تولیداتمان اضافه و در اواخر سال ۹۳ و  ابتدای سال ۹۴ تولید رادیاتورهای پنلی را اغاز کردیم و امسال رادیاتورهای پنلی را وارد بازار کرده ایم.

رویکرد اصلی شما در این نمایشگاه چیست؟

دیگ های بخار آبگرم با ظرفیت های ۶۰ کیلو تا ۳۰ تن که به علت حجیم بودن به نمایشگاه نیاوردیم و رادیاتورهای آلومینیومی، ما چهارمین شرکتی بودیم که توانستیم این ظرفیت را در ایران بسازیم (۳۰ تن بخار در ساعت)

و ضیعت صادرات محصولات شما چگونه است و به طور کلی بازار اصلی شرکت شما کجاست و رقابت بین محصولات شما با نمونه خارجی هست یا نه؟

ما به صورت مستقیم صادرات انجام نمی دهیم و از طریق نماینده ها به کشورهای آسیای شرقی صادرات داریم و عمده صادرات ما رادیاتور است و مرحله بعدی دیگ های بخار آبگرم است .

مشکلات خاص شرکت شما در این صنعت چیست؟

با توجه به بیمار بودن و رکود سه ساله اقتصادد کشور مسلما بیشترین صدمه را تولید کننده از این بابت متحمل می شود ، اگر دچار این نوسانات بازار نمی شدیم چه ما چه همه شرکت های همکار ما می توانستیم نزدیک به ۸۰۰ نفر پرسنل داشته باشیم اما متاسفانه نشد.

بحث تامین مواد اولیه ، نقدینگی و مشکلات بانکی که تمام تولید کننده ها با آن درگیر هستند و این یعنی یعنی هر تولید کننده ای نمی تواند با بانک وارد تعامل بشود.

 اقای اسفهبدی در مراسم افتتاحیه از مثبت شدن تراز صحبت کردند و از بهبود اوضاع تا ۶ ماه اینده صحبت کردند نظر شما در این مورد چیست؟

اقتصاد کشور ما الان یک کشتی به گل نشسته است و اگر بخواهد دوباره به حرکت در بیاید زمان می برد، در این  مدت بهتر شد اقایون سیاست خارجی را درست کردند و تاثیر زیادی در کار داشته اما زمان می برد.

به نظر شما اوضاع بهتر می شود؟

اگر همین روال ادامه پیدا کند و انتخابات بعدی تاثیر مستقیم روی آن نداشتد باشد بله .

انتظارات شما از این صنعت چیست؟

یک مثل هست که می گوید، دست ما رو بگیرند پای ما را نه!

به طور مثال بانک ها ما را خیلی تحت فشار گذاشتند و به عنوان مثال نزدیک به ۳ میلیارد پول نقدینگی ما را به عنوان ضمانت بلوکه کردند و علاوه بر سند کارخانه و ضامن های معتبر گرفتند .

تولید کننده ای که نقدینگی اش را در بانک بلوکه کرده اند این بزرگترین ضربه است به صنعت تولید است .

در حال حاظر تنها کمکپایین اوردن نرخ سود بانکی است .

رمز موفقیت و ماندگاری نام شرکت شما در این صنعت چیست؟

صداقت در کار ، خیلی از شرکت ها هستند که شاید از نظر مالی خیلی غنی نباشند اما از لحاظ کیفی موفق هستند و ما یکی از آن شرکت هایی بودیم که نه وابسته به جایی داشتیم نه صنفی و نه شخصی و …

صداقت، وجدان و کیفیت رمز موفقیت ماست .

شرکت های دیگه می گفتند جایی نیست که صحت راندمان های اعلام شده مشخص بشود نظر شما در این باره چیست؟

متاسفانه در بازار ایران رقابت ها خیلی سالم نیست، در کشورهای اروپایی دو شرکت رقیب با هم ادغام میشوند،  ولی در ایران متاسفانه رقابت سالم نیست  و چنین مساله ای امکان ندارد.

در بحث راندمان ما یک طرحی داریم که طبق استاندارد و تاییدیه استاندارد اجازه تولید می گیریم ودر راندمان دیگ های بخار استاندارد گفته که از ۸۴ درصد تا ۸۹ درصد ، این حداکثر است یعنی شما از این ۸۹درصد بالاتر توان تولید ندارید.

الان اگهی های شرکت پاکمن در نمایشگاه است که بویلر چگالشی اش را با ۹۸ درصد راندمان تولید می کند ؟

بله این تولید جدید است و الان در اروپا مصرف میشود ، اروپا ۲۰ سال از ما جلوتر است و این صنعتی که شما در نمایشگاه مشاهده می کنید صنعت ۳۰ سال پیش اروپاست .

پیش بینی شما از آینده این صنعت  چیست؟

الان همین دیگ چگالشی که به ما هم پیشنهاد شده که برای مصرف کننده، قیمت معادل ۳ برابر همین دیگ های بخار را دارد و مصرف کننده این اگاهی را ندارد که بخواهد استفاده کند و در  ایران  عدد مهم است ، این فرهنگ باید جا بیافتد که واقعا  تاثیرگذار باشد چرا که که این دیگ ها هم راندمان را بالا میبرد هم فضای اشغال را به حداقل می رساند.

رقیب های اصلی شما این صنعت چه کسانی هستند؟

ما رقیب نداریم بلکه همکار و دوست هستیم و من همیشه معتقد هستم که در این شرایط بحرانی بازار ایران ، هر تولید کننده ای یک مجموعه ای را با این مشکلات کار میکنه باید دستش را بوسید .

این جمله شما متناقض با جمله رقابت ناسالم بین شرکت ها نیست؟

بله رقابت ناسالم در بحث فروش یا تبلیغات است، بطور مثال به جای این که طرف از حسن خود بگوید  از ضعف های شرکت های دیگر میگوید، من وظیفه دارم از محصولی که خودم تولید میکنم تعریف کنم من کاری به شرکت های x وy ندارم .

نظر شما در مورد نحوه عملکرد و اجرای شرکت نمانگر به عنوان مجری چندین ساله نمایشگاه تاسیسات چیست؟

با وجود یک سری از ضعف ها ما راضی هستیم و من متاسفانه از وقتی در فضای اصلی نمایشگاه وارد می شوم، مثلا در سالن خلیج فارس ال جی و سامسونگ و شرکت های خارجی را مشاهده کردم ولی یک شرکت داخلی باید انتهای سالن باشد و این یک ضعف بزرگ است. در نمایشگاه های خارجی اول به محصولات شرکت خود ارجحیت دادند بعد به شرکت های خارجی و این یعنی صنعت انها یک متولی یک بزرگتر دارد اما …

همکاران ما در این شرایط بد اقتصادی کلی هزینه صرف می کنند و این طور می شود، ما الان سه سال است فقط برای اینکه خودمان را نشان دهیم نمایشگاه  حاضر می شویم.

در آخر مشکل شما با انجمن صنعت تاسیسات چیست؟

در بحث این رقابت ناسالم که خدمتت شما عرض کردم ما عضو انجمن بودیم فلان شرکت هم عضو انجمن بوده که من اسمی از آن نمی برم و اختلاف بین ما به وجود آمد ، انجمن در این فاصله متاسفانه اسم ما را از لیست خارج کرد و ما را از لیست انجمن تولید کننده رادیاتورها حذف کرد، یعنی الان اگردر کتاب انجمن تاسیسات تشریف ببرید، بویلرهامون در لیست انجمن صنعت تاسیسات هست و مشعل هم همینطور اما متاسفانه رادیاتورهامون که محصول اصلی و پرفروشترین محصول ما بود حذف شد.

متاسفانه اسم ما را از انجمن صنعت تاسیسات حذف کردند و این خیلی ما را ناراحت کرد که این دعوایی بین ما و آن شرکت بو دو در بحث حقوقی هم هنوز خطاکار مشخص نشده اما این وسط فقط اسم ما حذف شد.

همانطوری که من شهریه سالانه انجمن را واریز می کنم فلان شرکت هم واریز میکند، حقوق باید در انجمن یکنواخت باشد، بالاخره من به آقای طباطبایی هم گفتم این کوچک ترها هستند که بزرگ می شوند، مهمم نیست اسم ما در انجمن باشد یا نباشد، ما و امثال ما و شرکت های تولیدی به انجمن احترام می گذاریم و اگر ما وشرکت های تولیدی نباشیم انجمنی دیگر وجود ندارد، ما این انتظار را نداشتیم که بدون اثبات اشتباه ما به صورت سلیقه ای اسم ما حذف بشود.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی