رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 24 June

شکست رکود، لازمه رکود در باید و نبایدها

رکود کلمه‌ای است که در ابتدای هر کلمه دیگر قرار بگیرد، می‌تواند روند توسعه آن را با مشکلات فراوانی همراه کند. در چند سال اخیر رکود در صنایع و معادن کشور به دلیل برخی مشکلات ازجمله تحریم و دست نداشتن به بازارهای بین‌المللی تولید در واحدهای صنعتی و استخراج کانی از معادن را با کاهش […]

رکود کلمه‌ای است که در ابتدای هر کلمه دیگر قرار بگیرد، می‌تواند روند توسعه آن را با مشکلات فراوانی همراه کند. در چند سال اخیر رکود در صنایع و معادن کشور به دلیل برخی مشکلات ازجمله تحریم و دست نداشتن به بازارهای بین‌المللی تولید در واحدهای صنعتی و استخراج کانی از معادن را با کاهش همراه کرده است.

کاهشی که متاسفانه به‌دلیل برخی خودتحریمی‌های داخلی و سوءمدیریت‌ها باعث شده سیر صعودی به خود بگیرد و آسیب‌های جبران‌ناپذیری را برای صنایع و واحدهای معدنی ایجاد کند. البته در این بین توجه نکردن صاحبان صنایع و معادن به روزآمد کردن ماشین‌آلات و تجهیزات همچنین فناوری مورد استفاده در خط تولید و فرآوری کانی‌های معدنی باعث شد این روند از شدت بیشتری برخوردار شود. روندی که جز متضرر شدن هیچ سودی برای کشور به همراه نداشته است. رکودی که هم‌اکنون در بازارهای داخلی، واحدهای تولیدی و معادن ایجاد شده به بایدها و نبایدهایی برمی‌گردد که بسیاری از مسئولان توجهی به آن ندارند و برای اینکه خود را نشان دهند اقدام به ابلاغ بخشنامه‌های مختلف می‌کنند که علاوه برکاهش تولید، کاهش اشتغال و ارزش‌افزوده را به دنبال دارد. در دنیای امروز که مدیریت منسجم و کارآمد تاثیر فراوانی بر افزایش تولید و ارزش‌افزوده دارد، بهره‌مندی از مدیران لایق، می‌تواند در بخش صنایع و معادن دگرگونی‌های اساسی ایجاد کند. در این بین رکود حاکم برروند ساخت‌وساز و پروژه‌های عمرانی در سراسر کشور در سال‌های اخیر، روند برداشت از کانی‌های مختلف معدنی و کاهش فرآیند فرآوری در صنایع مرتبط با آن را رقم زده که این موضوع مشکلات زیادی ازجمله عقب افتادن حقوق دولتی، ایجاد بدهی‌های معوق به بانک‌ها، کاهش استخراج و فرآوری مواد معدنی، تعدیل نیرو و… را به دنبال داشته است. البته اجرای سیاست‌های صادراتی تا حدود زیادی می‌توانست این روند را با کاهش همراه کند اما بالا بودن قیمت تمام‌شده محصول، رقابت‌پذیر نبودن محصول فرآوری شده با نمونه‌های خارجی موجود در بازارهای هدف، حضور محصولات کشورهای رقیب در بازارهای جهانی با در نظر گرفتن پایین بودن هزینه‌های تولید و… ازجمله فرآیندهایی است که رکود در معادن و واحدهای فرآوری را رقم زده که باید مسئولان برای رفع آن چاره‌اندیشی کنند.

منبع: دنیای معدن

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی