رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰
  • الأحد ۶ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 18 April

سهم های بزرگ فولادی و معدنی جان تازه یافتند

در آخرین هفته مهرماه شاخص کل توانست ۴۳۶ واحد رشد کند و کانال ۷۸هزار واحدی را پشت سر گذارد، در این مدت حجم معاملات هم تا حدودی تقویت شد و بازار بی رمق سرمایه توانست اندکی تحرک را در پنج روز کاری گذشته تجربه کند. به این ترتیب نخستین ماه از فصل پاییز سال ۹۵ […]

در آخرین هفته مهرماه شاخص کل توانست ۴۳۶ واحد رشد کند و کانال ۷۸هزار واحدی را پشت سر گذارد، در این مدت حجم معاملات هم تا حدودی تقویت شد و بازار بی رمق سرمایه توانست اندکی تحرک را در پنج روز کاری گذشته تجربه کند. به این ترتیب نخستین ماه از فصل پاییز سال ۹۵ در شرایطی به پایان رسید که واکنش بورس تهران به نخستین ماه از نیمه دوم سال جاری، تقریبا امیدوار کننده بود، چرا که برخی صنایع و سهام بزرگ بازار نظیر گروه معدنی و فولادی جانی تازه یافتند و با افزایش سودآوری و رشد قیمت سهام خود مواجه شدند.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی‌پی‌جی به نقل از  فرصت امروز، گروه خودرویی و سایر گروه های مطرح بازار نیز در سایه معدنچیان حرکت می کنند و قیمت پایانی آنها از شهریورماه بیشتر است. نکته قابل تامل در بازار آخرین روز هفته گذشته، برتری تقاضاها نسبت به عرضه ها بود، به طوری که به نظر می رسد با ادامه همین روند طی معاملات هفته آتی احتمالا اهالی تالار شاهد تشکیل صف های خرید برای سهام شرکت های پرپتانسیل و لیدر بازار خواهند بود.

ورود آرام شاخص کل بورس به کانال ۷۸ هزار واحدی

در هفته ای که گذشت شاخص کل بازده نقدی و قیمتی از تراز ۷۷ هزار و ۶۵۵ واحدی به رقم ۷۸ هزار و ۹۱ واحدی رسید و توانست ۴۳۶ واحد رشد داشته باشد همچنین شاخص آزاد شناور که ۱۹ مهر مقدار ۸۶ هزار و ۵۸۹ واحدی قرار داشت ۳۷۷ واحد رشد را تجربه کرد و به مقدار ۸۶ هزار و ۹۶۶ واحدی رسید. شاخص بازار اول نیز در این مدت ۲۵۹واحد رشد کرد و از عدد ۵۴ هزار و ۴۱۸ واحدی به تراز ۵۴ هزار و ۶۷۷ واحدی رسید. همچنین شاخص بازار دوم نیز توانست با ۱۲۲۲ واحد رشد، کانال ۱۷۰ هزار واحدی را رد کند و تا ۱۷۰هزار و ۵۸۱ بالا بیاید. در پنج روز کاری این هفته ارزش کل معاملات سهام و حق تقدم به ۱۶۷۷۲میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۱۳۳درصد افزایش یافت. همچنین تعداد ۵۲۱۵میلیون سهم در ۴۳۷هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب۸۲ و ۱۲۱درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند.

آیفکس در مسیر صعودی

نخستین ماه از فصل پاییز در حالی برای بازار فرابورس ایران به پایان رسید که بازارها ضمن افزایش حجم و ارزش معاملات نسبت به شهریورماه، شاهد دو عرضه اولیه سهام در بازار دوم، آغاز و اتمام پذیره نویسی سه اوراق بدهی، عرضه اولیه اسناد خزانه اسلامی مرحله دهم و معامله عمده ۳٫۱۳درصد از سهام غیرمدیریتی شرکت سرمایه گذاری میراث فرهنگی و گردشگری ایران بودند. در مهرماه تعداد ۴هزار و ۲۳۹میلیون ورقه بهادار در ۶۰۱هزار دفعه در بازارها دست به دست شد که ارزش آن به ۳۵ هزار و ۷۰۴میلیارد ریال رسید.

به این ترتیب با ثبت این میزان معامله در مهرماه شاهد رشد بیش از ۵۰ درصدی حجم و تعداد دفعات معاملات و ۱۰۰درصدی ارزش دادوستدها بودیم. طی این ماه بازارهای اول، دوم و پایه به ترتیب نقل و انتقال ۱۰۶۶، ۱۹۸۳ و ۱۰۹۶میلیون سهم به ارزش ۲۲۸۰، ۷۲۲۹ و ۲۰۶۸ میلیارد ریال را تجربه کردند که نسبت به شهریورماه حاکی از رشد ۲۲، ۸۴ و ۵۱درصدی حجم معاملات و افزایش بیش از ۱۰۰درصدی ارزش معاملات در این بازارهاست. در همین حال بازار ابزارهای نوین مالی نیز همچون سایر بازارها از روند رو به رشدی در معاملات برخوردار بود، به طوری که ۹۵ میلیون ورقه به ارزش ۲۴ هزار و ۱۲۶ میلیارد ریال در این بازار دست به دست شد که با رشد ۴۱ و ۸۸ درصدی حجم و ارزش معاملات همراه بود.

به طور کلی در ماه مهر و طی ۱۸ روز معاملاتی، روزانه تعداد ۲۳۵میلیون ورقه به ارزش ۱۹۸۴ میلیارد ریال در بازار فرابورس ایران مورد مبادله قرار گرفت و شاخص کل با رشد ۹واحدی در آخرین روز معاملاتی این ماه به ارتفاع ۸۲۵ واحدی رسید. سه صنعت پالایشی ها، عرضه برق، گاز، بخار و آب گرم و صنعت فلزات اساسی به ترتیب سه صنعتی بودند که بیشترین سهم از ارزش معاملات بازار سهام فرابورس را به خود اختصاص دادند.

گروه پالایشی ها با ارزش معاملاتی بالغ بر ۱۳۱۱ میلیارد ریال سهم ۱۴ درصدی، گروه عرضه برق، گاز، بخار و آب گرم با دادوستد ۱۱۳۴ میلیارد ریال، سهم ۱۲ درصدی و گروه فلزات اساسی با معاملاتی به ارزش ۱۰۶۲میلیارد ریال سهم ۱۲ درصدی را از مجموع ارزش معاملات سهام در بازارهای اول، دوم و پایه در اختیار گرفتند. در نهایت در ماهی که گذشت عرضه اولیه سهام دو شرکت شیر پاستوریزه پگاه گلستان و تولید نیروی برق ماهتاب کهنوج در بازار دوم رقم خورد. همچنین اوراق اجاره شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان، اوراق مرابحه گندم و اوراق مشارکت شرکت لیزینگ امید به ارزش مجموع ۱۱ هزار و ۴۸۰ میلیارد ریال پذیره نویسی شدند. ضمن آنکه عرضه اولیه «اخزا۱۰» با قیمت هر ورقه ۸۳۷هزار و ۳۵۰ریال صورت گرفت و ۳٫۱۳درصد از سهام غیرمدیریتی «سمگا» به فروش رسید.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی