رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۲ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 14 April

نوسازی 600 واحد صنعتی بزرگ

روزنامه صمت در صفحه صنعت گزارشی را درباره تدوین منشور نوسازی صنایع فرسوده هدف گذاری ایدرو در برنامه ششم توسعه منتشر کرد و نوشت: سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) در راستای مهم ترین رسالت خود مبنی بر نوسازی صنایع کشور تدوین منشور نوسازی صنایع فرسوده با هدف الحاق به برنامه ششم توسعه را […]

روزنامه صمت در صفحه صنعت گزارشی را درباره تدوین منشور نوسازی صنایع فرسوده هدف گذاری ایدرو در برنامه ششم توسعه منتشر کرد و نوشت: سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) در راستای مهم ترین رسالت خود مبنی بر نوسازی صنایع کشور تدوین منشور نوسازی صنایع فرسوده با هدف الحاق به برنامه ششم توسعه را در دستور کار خود قرار داده است.

در این گزارش آمده است: در منشور نوسازی صنایع فرسوده ۶۰۰ واحد صنعتی با اعتباری حدود ۳هزار میلیارد تومان هدف گذاری شده که برای عملیاتی شدن نیاز به موافقت هیات دولت و تصویب مجلس شورای اسلامی دارد.

براساس برنامه ششم توسعه ۲۰هزار واحد کوچک از نظر تجهیزات، فناوری، نیروی انسانی، آموزش و… نوسازی خواهد شد که این رقم حدود ۲۵درصد واحدهای صنایع کوچک را دربرمی گیرد. صنایع متوسط و بزرگ نیز به دلیل آنکه بخشی از این واحدها تازه تاسیس هستند و نوسازی آنها هزینه بر خواهد بود هدف گذاری ۱۵درصدی در برنامه ششم توسعه برای نوسازی آنها در نظر گرفته شده است.
بر همین اساس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) در حوزه صنایع مربوط به این سازمان منشور نوسازی صنایع فرسوده را بر پایه ۳محور نوسازی ماشین آلات و فناوری، ارتقای سطح مدیریت صنایع و انحلال یا تغییر کاربری واحدهای فاقد توجیه اقتصادی تدوین و به دولت و مجلس ارائه کرده است.

** نوسازی صنایع بر پایه نسل چهارم
سعید فائقی، معاون نوسازی و بهره برداری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) با اعلام این خبر به صمت گفت: یکی از وظایف عمده سازمان ایدرو در طول سال های قبل و بعد از انقلاب اسلامی نوسازی صنایع کشور در تمام ابعاد بوده که با توجه به برنامه ششم توسعه سازمان در تلاش است امسال برنامه ویژه ای در این زمینه اجرا کند.

فائقی با اشاره به اینکه صنایع در دنیا نسل چهارم صنعتی را پشت سر می گذارند، گفت: متاسفانه برخی از صنایع کشور همچون صنایع نساجی هنوز در نسل اول باقی مانده اند بر همین اساس بروز کردن صنایع و رساندن آنها به نسل چهارم صنعتی در دستور کار قرار گرفته است. به طور مثال سازمان ایدرو در تلاش است در پروژه نوسازی نساجی بافت بلوچ با استفاده از روش های نوین این واحد صنعتی را از نظر تجهیزات، مدیریت و… به نسل چهارم صنعتی ارتقا دهد.

** برآورد ۳هزار میلیارد تومان اعتبار
معاون نوسازی و بهره برداری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران با بیان اینکه در منشور نوسازی ۶۰۰ واحد صنعتی با اعتبار ۳هزار میلیارد تومان پیشنهاد شده، گفت: برای تامین اعتبار این طرح ابتدا باید صندوقی اختصاص داده شود تا از منابعی همچون محل هدفمندی یارانه ها تامین اعتبار انجام شود. با توجه به اینکه این طرح در راستای کاهش آلودگی نیز اجرا می شود می توان درصدی از عوارض گمرکی خودروهای وارداتی را نیز به این طرح اختصاص داد البته تمام این پیشنهادات منوط به موافقت دولت و تصویب مجلس شورای اسلامی است.

وی با اشاره به فرآیند اجرایی منشور نوسازی اظهارکرد: با هدف شروع فرآیند نوسازی، فراخوانی از سوی انجمن های صنفی، شرکت شهرک های صنعتی و سایر نهادهای ذی ربط برای شناسایی متقاضیان دریافت خدمات ارائه خواهد شد و سپس فهرستی از شرکت های واجد شرایط تهیه می شود.

** تربیت ۵۰۰ مدیر اجرایی
معاون نوسازی و بهره برداری ایدرو اظهارکرد: براساس این مدل، شرکت های داوطلب به ۳ گروه عمده تقسیم می شوند؛ نخست شرکت هایی که بر اثر تغییرات فناوری و فرسودگی ماشین آلات نیاز به بازسازی دارند؛ دوم شرکت هایی که به دلایل مدیریتی دارای رقابت پذیری پایین بوده و زیانده هستند؛ سوم شرکت هایی که در نقطه غیرقابل بازگشت قرار داشته و باید درباره انحلال یا تغییر کاربری آنها تصمیم گیری شود.

وی درباره برنامه های سازمان برای بهسازی و ارتقای مدیریت واحدها افزود: در بخش مدیریت سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران تربیت ۵۰۰ مدیر همتراز با استانداردهای جهانی را مدنظر قرار داده است. به طور مثال با همکاری سازمان مدیریت صنعتی و طرح توسعه نیشکر در حال تربیت نیروی انسانی متخصص برای بخش های صادراتی، بازاریابی، اپراتور و اجرایی در کارخانه قند دزفول هستیم. وی افزود: امیدواریم تا پایان سال ۹۵، ۵۰ مدیر صادراتی همتراز با استانداردهای جهانی تربیت کرده و در واحدهای زیرمجموعه این سازمان به کار بگیریم.

** لزوم شناسایی عارضه های صنعتی
آرمان خالقی، عضو خانه صنعت، معدن و تجارت ایران در گفت وگو با صمت درباره راهکارهای نوسازی صنایع ایران و تدوین منشور نوسازی صنایع فرسوده گفت: صنایع باید از چرخه مواد اولیه تا مصرف مورد بررسی قرار گیرد تا با شناسایی عارضه ها بنابه شرایط اقدام به تامین منابع، آموزش، نوسازی ماشین آلات، اصلاح ماده اولیه و… شود. البته این امر در سال های گذشته به واسطه شرکت نوسازی و با کمک شرکت های فنی مهندسی انجام شده اما تدوین منشور نوسازی از سوی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران می تواند به چگونگی عملیاتی شدن این طرح بپردازد. عضو خانه صنعت، معدن و تجارت ایران درباره چگونگی نوسازی فناوری و ماشین آلات به عنوان نخستین محور این منشور گفت: برخی صنایع نیاز به نوسازی دارند اما باید بررسی شود که آیا نوسازی می تواند گره از مشکلات صنعت باز کند یا مشکل در جای دیگری است؟ پس از بررسی این موضوع میزان سرمایه مورد نیاز و چگونگی تامین منابع باید مورد توجه قرار گیرد. در دوران تحریم امکان نوسازی وجود نداشت اما در شرایط جدید باید با تمرکز بر صنایع اولویت دار و بررسی جنبه های دیگر همچون ظرفیت تولید، قیمت تمام شده و… اقدام به نوسازی ماشین آلات کنیم.

** ضعف در تفکر مدیریتی حاکم بر صنایع
خالقی درباره نوسازی مدیریت صنایع به عنوان دومین محور منشور نوسازی صنعتی گفت: مشکلات صنایع تنها در ماشین آلات و منابع مالی خلاصه نمی شود و منابع انسانی یکی از مهم ترین محورهای صنعتی مغفول مانده است. درحال حاضر صنایع از نبود مدیریت بروز رنج می برند، بنابراین تفکر حاکم بر صنایع نیاز به نوسازی دارد.
رشد بهره وری، گسترش تحقیق و توسعه، انعطاف پذیری، استفاده از فناوری های نو و اتوماسیون مدرن… همه در گرو تفکر مدیریت سازمانی است. وی با بیان اینکه عمده صنایع کشور از سوی سرمایه گذاران اداره می شود، اظهارکرد: در عمده صنایع کشور مدیران متخصص وجود ندارند و درتمام مراحل رشد مجموعه سرمایه گذار به عنوان مدیرعامل، رییس هیات مدیره و… ایفای نقش می کند. نوسازی مدیریت صنعتی باید با تغییر ساختار مدیریت صنعتی و ورود مدیران اجرایی عملیاتی شود. عضو خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با اشاره به اینکه تربیت مدیران اجرایی بر پایه تجربه را باید مدنظر قرار داد گفت: اغلب آموزش های مدیریتی تئوری هستند اما باید آموزش های عملی را نیز مورد توجه قرار داد و در این راستا دانشگاهیان را وارد محیط اجرایی صنعتی کرد. در این مسیر باید هزینه هایی نیز پرداخت کرد اما به طور قطع هزینه های آن کمتر از ادامه روند سنتی خواهد بود.

** تغییر کاربری بر اساس توجیه پذیری
خالقی درباره تغییر کاربری صنایعی که به نقطه غیرقابل بازگشت رسیده اند گفت: از آنجایی که صنایع کشور شناسنامه دقیقی از تجهیزات، فرآیند تولید، سابقه فعالیت و… ندارند نمی توان آمار دقیقی از تعداد این صنایع ارائه کرد اما برآورد نسبی براساس شواهد حاکی از آن است که بسیاری از صنایع به این نقطه رسیده اند و ادامه فعالیت آنها توجیه اقتصادی ندارد. وی با بیان اینکه اولویت های صنعتی و ظرفیت های تولیدی در طول زمان تغییر می کند گفت: به طور مثال صنایعی همچون کاشی و سرامیک، فرش ماشینی و… دارای ظرفیت های مازاد هستند که زمانی بازار مناسب داشتند اما اکنون اشباع شده اند. نمونه موفق تغییر کاربری ها صنعت ماکارونی است که تعداد زیادی از واحدها با تغییر فناوری های روز تغییر کاربری دادند و تنها چند واحد صنعتی با ظرفیت بزرگ باقی مانده است. خالقی با اشاره به دلایل تغییر کاربری صنایع گفت: عوامل متعددی همچون قیمت تمام شده، مواد اولیه وارداتی، اشباع بازار مصرف، وجود رقبای قدرتمند و… باعث می شود تا واحد صنعتی نتواند به بازار برگردد و باید برای جلوگیری از اتلاف سرمایه تغییر کاربری دهد.

بنابر این گزارش، در نوسازی صنایع باید به تمام ابعاد صنعتی اعم از ماشین آلات، بازار مصرف، توجیه پذیر بودن طرح، مدیریت و تربیت نیروی انسانی و… توجه کرد. سازمان ایدرو نیز در راستای رسالت خود مبنی بر نوسازی صنایع ۶۰۰ واحد صنعتی را در جامعه هدف خود قرار داده تا گام موثری در راستای تحقق اهداف برنامه ششم توسعه برداشته باشد البته عملیاتی شدن این منشور پس از موافقت دولت و تصویب مجلس شورای اسلامی ممکن خواهد بود.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی