رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۰ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 22 April

مس به دوران طلایی می‌رسد
رویکرد برجام بر صادرات مس ایران :

صنعت مس طلایی می‌شود

در چند سال اخیر تحریم‌های وضع شده علیه ایران توانست صادرات صنعت مس را با مشکلات بسیاری روبه‌رو کند. به گزارش گروه صنعت و معدن ویکی‌پی‌جی به نقل از دنیای معدن، در واقع با توجه به ویژگی‌های خاص تولید مس در منطقه، تحریم‌ها باعث شد فروش خارجی مس تولیدی در ایران با سختی‌های بسیاری همراه […]

در چند سال اخیر تحریم‌های وضع شده علیه ایران توانست صادرات صنعت مس را با مشکلات بسیاری روبه‌رو کند.

به گزارش گروه صنعت و معدن ویکی‌پی‌جی به نقل از دنیای معدن، در واقع با توجه به ویژگی‌های خاص تولید مس در منطقه، تحریم‌ها باعث شد فروش خارجی مس تولیدی در ایران با سختی‌های بسیاری همراه شود،اما اجرایی شدن برجام رویکردی تازه پیش‌روی صادرات مس ایران قرار داد و توانست این حوزه را به سمت اجرای طرح‌های توسعه‌ای پیش‌برد. این اتفاق منجر شد صادرات مس نسبت به سال ۹۲ یا پیش از آن بهبود پیدا کرده و ترکیه و امارات مقاصد اصلی صادرات مس تصفیه شده برای ایران به‌شمار آیند. هرچند توافق میان ایران و ۱+۵ توانست صادرات مس را با رشد همراه کند اما در این میان مازاد در بازار تولید و کاهش قیمت‌های جهانی اتفاق ناگوار دیگری بود که تولید و صادرات مس ایران را با چالش روبه‌رو شود، اما این موضوع تنها به ایران و معادن مس موجود در کشور محدود نمی‌شود، به‌طوری که نلسون پیزارو، مدیرعامل شرکت کودلکوی شیلی، چندی پیش از وضعیت شکننده این شرکت به‌عنوان بزرگترین تولیدکننده مس خبر داد و گفت در تلاش است به منظور بهبود اوضاع، دخل و خرج خود را برابر کند. اما با این حال پیش‌بینی‌ها از آینده حاکی از آن است که تولید مس در ایران افزایش پیدا می‌کند، زیرا صنعت معدنکاری در ایران رو به توسعه در حرکت است.

برخی مطالعات انجام شده نشان می‌دهد تولید مس ایران در سال‌های آینده افزایش خواهد یافت و تا ۱۳۹۹ شمسی نرخ رشد سالانه ۱۳درصدی را تجربه می‌کند. بی‌شک این خبر می‌تواند برای صنعت مس به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین صنایع معدنی ایران پس از صنعت فولاد موضوعی مهم تلقی شود. در واقع این خبر حاکی از آن است که صنعت مس ایران می‌تواند به دوران طلایی دست پیدا کند، اما شاید نکته مهم در این میان یافتن بازارهای جدید صادراتی در منطقه و حتی بازارهای اروپایی باشد. در دورانی که صنعت مس به دنبال اجرای برخی طرح‌های توسعه‌ای است برنامه‌ریزی برای ورود به بازارهای تازه نیز امری مهم و ضروری خواهد بود.

امروز با اجرایی شدن برجام شاید ورود مس به بازارهای جدید آسان‌تر از گذشته شده باشد، اما باید اقدامات لازم در این‌باره انجام شود تا فرصت‌های آینده به راحتی از دست نرود.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی