رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۴ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 14 June

شل، آماده حضور در طرح های جدید پتروشیمی ایران

رئیس دپارتمان ایران در شرکت شل گفت: طرح‌های جدید صنعت پتروشیمی ایران در اولویت سرمایه‌گذاری و همکاری میان شرکت شل و شرکت ملی صنایع پتروشیمی هستند. به گزارش گروه اقتصادی ویکی‌پی‌جی به نقل از آنا، هانس نایکهامپ رئیس دپارتمان ایران در شرکت شل درباره اصلی‌ترین برنامه‌های آتی این شرکت برای حضور در ایران اظهارکرد: با وجود […]

رئیس دپارتمان ایران در شرکت شل گفت: طرح‌های جدید صنعت پتروشیمی ایران در اولویت سرمایه‌گذاری و همکاری میان شرکت شل و شرکت ملی صنایع پتروشیمی هستند.

به گزارش گروه اقتصادی ویکی‌پی‌جی به نقل از آنا، هانس نایکهامپ رئیس دپارتمان ایران در شرکت شل درباره اصلی‌ترین برنامه‌های آتی این شرکت برای حضور در ایران اظهارکرد: با وجود طرحهای مختلفی که برای همکاری در ایران وجود دارد به دنبال فرصت‌های سرمایه‌گذاری مناسب هستیم اما در حال حاضر مهم‌ترین اتفاق امضای تفاهم‌نامه برای همکاری شل و صنعت پتروشیمی ایران است و با هم در قالب یک تیم، مذاکرات را در سطح فنی، مهندسی و اقتصادی آغاز می‌کنیم و فرصت‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری را پیدا خواهیم کرد.

وی خاطر نشان کرد: طرح‌های مختلفی مانند ساخت کراکر اتیلن در ایران را دنبال می‌کنیم و در مذاکرات ابتدایی نیز ایران خواستار طرح GTL با توجه به فناوری‌های نوین و نیز بازار فروش شده است. بنابراین فرصت سرمایه‌گذاری در ایران زیاد است اما نکته مهم این است که مطمئن شویم قرار است چه کاری انجام دهیم و این کار و مسیر آن را با جزئیات بررسی کنیم.

نایکهامپ در مورد زمان دقیق سرمایه‌گذاری شل در ایران گفت: شاید امضای قرارداد همکاری و شروع همکاری خیلی خوب باشد اما قبل از آن باید بدانیم که می‌خواهیم چکار کنیم. حداکثر دو هفته دیگر تیم کارشناسی شل مذاکرات خود را در ایران آغاز خواهد کرد و شرایط همکاری و پروژه‌ها را با همراهی تیم ایرانی تعریف خواهند کرد و ساختار همکاری را مشخص می‌کنند.

وی تصریح کرد: بعد از مذاکرات می‌توانیم زمان دقیق آغاز سرمایه‌گذاری را اعلام کنیم. ما باید فرصت‌های موجود را بررسی و شیوه فعالیت را مشخص کنیم و بعد قرارداد امضا کنیم و این ممکن است شش ماه یا یک سال طول بکشد زیرا مذاکره در مورد جزییات زمان لازم دارد و زمان دقیق قرارداد به مذاکرات تیم‌ها بستگی دارد.

نایکهامپ با اشاره به این که در این مدت نیز زیرساخت‌های پتروشیمی و نحوه عرضه در بازار، قوانین و کارشناسی‌های فنی و اقتصادی نتیجه خواهد داد گفت: مهم‌ترین فعالیت‌های آتی بحث در مورد جزییات و تعیین مسیر حرکت است.

نماینده شرکت شل درامور ایران افزود: این مشخص است که شل با امضای تفاهم‌نامه علاقمندی خود را به حضور در صنعت پتروشیمی ایران اعلام کرده است اما مذاکرات باید به نتیجه برسد. این مسلم است که با آغاز کار افزون بر ایجاد اشتغال در ایران پروژه‌ها نیز توسعه خواهد یافت.

نایکهامپ در مورد گذشته همکاری شرکت شل با ایران گفت: ایران و شل از زمان‌های دور با هم همکاری داشته اند و پروژه‌های مختلفی را با هم پیش برده‌اند و تولیدات مختلف و با کیفیت خیلی خوب به بازار عرضه کرده‌اند ولی با سخت‌تر شدن تحریم‌های بین‌المللی همکاری‌ها متوقف شد ولی دوباره با امضای تفاهم‌نامه همکاری رویال داچ شل و شرکت ملی صنایع پتروشیمی از سر گرفته می‌شود.

وی در پایان در مورد طرح‌های قبلی متوقف شده شل در ایران گفت: باید همیشه به طرح‌های قدیمی و تجربه‌های بدست آمده از آن نگاه داشته باشیم ولی زمان و تکنولوژی در گذر است و مدیریت‌ها عوض شده است و نمی توانیم طرح‌های قدیمی را دنبال کنیم و اکنون روی طرح‌ها و ایده‌های جدید تمرکز کرده‌ایم وهرچند که فرصت برای بهبود طرح‌های قدیمی وجود دارد اما قصد نداریم در حال حاضر روی این طرح‌های قدیمی کار کنیم و باید گفت که طرح‌های جدید در اولویت هستند.

نایکهامپ ادامه داد: طرح‌های قدیمی بعد از گذر سال‌ها کمتر توسعه یافته‌اند و به همین دلیل به آنها رجوع نخواهیم کرد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی