رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 21 June

فولاد
رییس اتحادیه آهن فروشان مطرح کرد:

استراتژی جبری دامپینگ در بازار فولاد

رییس اتحادیه آهن فروشان معتقد است رکود در بخش های ساختمان و پروژه های مهم عمرانی باعث شده اند فولادسازان مجبور به صادرات محصولات خود پایین تر از قیمت های صادراتی شوند. به گزارش گروه اقتصادی ویکی‌پی‌جی به نقل از ایرنا، رکود صنایع فولادی از سال ۹۲ همچنان ادامه دارد و تغییرات رخ داده شده […]

رییس اتحادیه آهن فروشان معتقد است رکود در بخش های ساختمان و پروژه های مهم عمرانی باعث شده اند فولادسازان مجبور به صادرات محصولات خود پایین تر از قیمت های صادراتی شوند.

به گزارش گروه اقتصادی ویکی‌پی‌جی به نقل از ایرنا، رکود صنایع فولادی از سال ۹۲ همچنان ادامه دارد و تغییرات رخ داده شده در فضای اقتصادی منجر به بروز تحرک خاصی در این زمینه نشده و این امر باعث بروز نگرانی هایی در خصوص اینده این صنعت مهم و بنیادی در اقتصاد ایران شده است. فعالان حوزه فلزات و فولاد معتقدند این بازار مادامی که تحرکی در بخش هزینه های عمرانی و یا بخش مسکن رخ ندهد از رکود خارج نخواهد شد. با این حال با رسیدن به پایان دوره یازدهم دولت هنوز امیدی به خروج مسکن از شرایط موجود نیبست و در عین حال دولت منابع لازم را برای تخصیص بیش از ۴۰ تریلیون تومان اعتبار برای بخش عمرانی در اختیار ندارد.

در این رابطه رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد با اشاره به امتداد رکود از ۹۲ تا به امروز گفت: رکود روز به روز سنگین تر شده و کسی علاجی برای آن ندارد که البته دلایل خاصی برای این موضوع وجود دارد؛ از جمله دلایل طولانی شدن رکود، این بود که بعد از دولت دهم دیدگاه ها نسبت به بخش مسکن و ساختمان عوض شد و هر آنچه در مورد دولت قبلی بود به ضد ارزش تبدیل شدند. مجموعه مسکن مهر از اولویت کار دولت خارج شد و از طرفی عدم فروش واحدهای خالی و عدم رشد قیمت مسکن، سرمایه ها را به سمت بورس اوراق بهادار برد و سرمایه ها عملا از این بخش خارج شدند.

محمد آزاد گفت: توقف خرید و فروش و حتی افت قیمت مسکن هم روی انبوه سازان و هم روی بساز بفروشها موثر بود و صنعت ساختمان سازی در حد بازسازی و نوسازی افت کرد. از آنجاییکه با کاهش ساخت و ساز مصرف آهن و فولاد نیز کم می شود بخشی از دلیل رکود در صنعت فولاد به همین دلیل بود. به گفته وی اصولا با رونق ساختمان سازی در خیلی از صنایع تحرک و رشد مشاهده می شود و صنایع بسیاری از رکود در صنعت ساختمان لطمه خوردند.

آزاد افزود: علی رغم تلاش دولت و بخش خصوصی نشانه هایی مبنی بر توقف رکود نمی بینیم درحالیکه برای تحرک بخشی به بازارها باید رکود متوقف شود. به گفته وی تنها کاری که دولت می کند تلاش زیادی است که در حوزه صادرات فولاد انجام می دهد به طوریکه در حال حاضر برای جلوگیری از تعطیلی کارخانه ها بخش عمده ای از تولید فولاد با قیمت پایین صادر می شود.

وی صادرات با قیمت ارزان را استراتژی مرسوم صادراتی در دنیا خواند و گفت: برنده در صادرات کسی است که ارزان تر بفروشد. در حال حاضر کشور چین بزرگترین تولید کننده فولاد و آهن در دنیاست. به گفته وی بیش از ۱.۵ میلیارد تن فولاد در سال در دنیا تولید می شود که ۸۵۰ میلیون تن آن را تنها چین تولید می کند و عملا نصف تولید آهن و فولاد دنیا را به عهده دارد. در عین حال خود با مصرف ۷۲۰ میلیون تن آهن و فولاد بزرگترین مصرف کننده دنیاست و ۱۲۰ میلیون تن مازاد مصرف داخلی دارد که برای سرپا نگه داشتن کارخانجات و حفظ بازار کار و نگه داشتن بازار جهانی پایین تر از قیمت جهانی آن را عرضه می کند و به نوعی تن به دامپینگ می دهد.

آزاد افزود: ایران با صادرات ۵ میلیون تنی در برابر این حجم عظیم صادرات باید جانب احتیاط را نگه دارد اما متاسفانه شاهد عرضه تولیدات خود زیر قیمت فروش داخلی هستیم که باعث تاسف است و از طرفی در حالیکه تولید کنندگان داخلی ما نیاز به ورق دارند، فولاد مبارکه ورق را زیر قیمتی که به تولید کنندگان عرضه می کند در بازار جهانی صادر می کند. این در حالی است که تولید کنندگان خواهان خرید کالای مورد نیاز خود به نرخ صادراتی هستند اما تمرکز تولید کننده ما روی حفظ بازار جهانی است.

وی گفت: این مشکلات وجود دارد و دلیل ارزان صادر کردن حفظ تولید و رونق کارخانه هاست. تولید کنندگان با توجه به شرایط رکودی نمی توانند محصول خود را در داخل بفروشند و اگر در داخل شاهد ایجاد رونق باشیم تولید کننده هم صادرات را پوشش می دهد و هم روی فروش داخلی حساب باز کرده و همزمان هر دو را پوشش می دهد.

آزاد در خصوص مالیات در صنعت فولاد گفت: صادرکنندگان این امتیاز را دارند که مالیات ندهند، اما درخصوص صادرات سنگ آهن و خام فروشی آن صادرات به نوعی ضربه به اقتصاد است و امتیاز محسوب نمی شود، چراکه منابع طبیعی خام سرمایه کشور محسوب می شوند و باید نسبت به صادرات آن حساسیت بیشتری داشته باشیم.

آزاد به لزوم تاسیس کارخانه های فرآوری در کنار معادن تاکید کرد و گفت: کنسانتره، گندله و مواد فرآوری شده معدنی می توانند ارزش افزوده منابع خام ما را بالا ببرند و می توانیم در صورت عدم نیاز به این مواد در داخل اقدام به صادرات کنیم. در حال حاضر سنگ آهن را ۵۰ دلار صادر و شمش فرآوری شده ان را ۳۰۰ دلار وارد می کنیم.

رئیس اتحادیه آهن و فولاد کشور گفت: ما باید اتکا به منابع خودمان داشته باشیم و واردات هر آنچه در داخل توان  تولید ان را داریم ممنوع کنیم. ممنوعیت به معنای بستن دروازه های کشور نیست بلکه می توان با استفاده حساب شده از ابزار تعرفه ها کاری کنیم که کالای داخلی ارزان تر و به صرفه تر از کالای خارجی تمام شودو واردات به نفع کسی نباشد.

آزاد بر حمایت دولت از صنایع در قالب یارانه ها تاکید کرد و افزود: دولت باید برای صنایع سهمیه قائل شود و سهمی از انرژی را به آن اختصاص دهد.سهم فعلی خوب است اما کافی و موثر نیست.صنایع باید این حمایت را احساس کنند.همانطور که کشورهای دیگرهمچون چین تمام قد و با قدرت از صنایع خود دفاع می کنند. وی پیش بینی مثبتی از آینده صنعت فولاد کرد و گفت: اگر سیاست های دولت تغییر کند شاهد رشد صنایع به خصوص فولاد خواهیم بود.فولاد بعد از نفت دومین صنعت زیرساخت و پیشران کشور است و می توانیم بعد از صنایع نفت به فولاد اتکا کنیم. دولت باید همه تلاش خود را در مسیر سر پا نگه داشتن این صنعت با استفاده از ابزار های تعرفه، یارانه،و عدم خام فروشی بکند تا این صنعت سر پا بماند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی