رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
  • الجمعة ۴ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 16 April

برندگان جایزه نوبل اقتصادی سال ۲۰۱۶

جایزه نوبل اقتصادی سال ۲۰۱۶ به طور مشترک به اولیور هارت و بنگت هولمستروم به خاطر تلاشهایشان برای تئوری قراردادها اعطا شد.

جایزه نوبل اقتصادی سال ۲۰۱۶ به طور مشترک به اولیور هارت و بنگت هولمستروم به خاطر تلاشهایشان برای تئوری قراردادها اعطا شد.

به گزارش گروه صنعت و معدن ویکی‌پی‌جی به نقل از اقتصاد آنلاین، نظریه قرارداد در زمینه‌هایی نظیر اقتصاد کار،  تئوری سازمان،  مدیریت مالی بنگاه‌ها و سازمان‌های صنعتی گسترش یافته و دارای کاربرد است.

جایزه یادبود نوبل اقتصادی هر ساله توسط آکادمی سلطنتی علوم سوئد به محققان در زمینه اقتصاد اعطا می‌شود.  این یکی از پنج جایزه نوبل است که در سال ۱۸۹۵ توسط آلفرد نوبل برای مشارکت‌های برجسته در زمینه‌های فیزیک،  شیمی،  ادبیات،  صلح و فیزیولوژی یا پزشکی اهدا می‌شود.

البته جایزه نوبل اقتصاد، جایزه‌ای است که به یاد آلفرد نوبل توسط بانک مرکزی سوئد به اقتصاددانان اعطا شده و به بیان دقیق و رسمی جزء جوایز نوبل محسوب نمی‌شود. این جایزه توسط بنیاد نوبل اداره می‌شود و توسط یک کمیته که متشکل از پنج عضو منتخب آکادمی علوم سلطنتی سوئد هستند به برندگان اعطا می‌شود. این جایزه از سال ۱۹۶۸ هر ساله به محققان در زمینه اقتصاد اعطا می‌شود. برای نخستین بار این جایزه در سال ۱۹۶۹ به یان تینبرگن از هلند و رنجر فریچ از نروژ اهدا شد.

هر جایزه شامل یک مدال، یک دیپلم افتخار و جایزه نقدی است که در طول سال‌های مختلف مقدار آن متفاوت بوده‌است. در سال ۱۹۶۹، مقدار جایزه یان تینبرگن و رنجر فریچ به طور مشترک، ۳۷۵۰۰۰ کرون بود.

این جایزه هر سال در استکهلم در تاریخ ۱۰ دسامبر برابر با سالگرد مرگ نوبل به برندگان اهدا می‌شود.

۴۶ جایزهٔ نوبل اقتصاد تا سال ۲۰۱۴ به ۷۵ نفر داده شده‌ است. تا سال ۲۰۰۷، نُه جایزه نوبل اقتصادی بیش از هر زمینه دیگری در اقتصاد، در زمینه اقتصاد کلان بوده است، همچنین ۲۸ نفر از برندگان به دانشگاه شیکاگو وابسته بوده‌اند.

برنده جایزه نوبل اقتصادی سال ۲۰۱۶

الیور سایمون د‌ارسی هارت، اقتصاد‌د‌ان و استاد‌ اقتصاد‌ د‌انشگاه هاروارد‌ است. او د‌ر سال ۱۹۴۸ د‌ر انگلستان به د‌نیا آمد‌ و مد‌رک کارشناسی خود‌ را د‌ر رشته ریاضی از کینگز کالج لند‌ن کسب کرد‌. مد‌رک کارشناسی ارشد‌ خود‌ را د‌ر رشته اقتصاد‌ از د‌انشگاه وارویک و مد‌رک د‌کترای خود‌ را نیز د‌ر اقتصاد‌ و از د‌انشگاه پرینستون کسب کرد‌. او پس از این یکی از اعضای کالج چرچیل د‌ر کمبریج و عضو هیات علمی مد‌رسه اقتصاد‌ لند‌ن شد‌.

او د‌ر سال ۱۹۸۴ به ایالات متحد‌ه بازگشت و د‌ر انستیتو تکنولوژی ماساچوست به تد‌ریس پرد‌اخت و از سال ۱۹۹۳ تد‌ریس خود‌ را د‌ر د‌انشگاه هاروارد‌ آغاز کرد‌. او د‌ر طول سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۳ رئیس د‌پارتمان اقتصاد‌ د‌انشگاه هاروارد‌ بود‌. او یکی از اعضای انجمن اقتصاد‌ی آمریکاست و همچنین مد‌تی نایب رئیس این انجمن بود‌ه است. فعالیت‌های اصلی تحقیقاتی هارت بیشتر روی موضوعاتی همچون تئوری قرارد‌اد‌ها، تئوری سازمان، مالی سازمانی، حقوق و اقتصاد‌ است.

برنده جایزه نوبل اقتصادی سال ۲۰۱۶

بنگت رابرت هولمستروم، روز ۱۸ آوریل سال ۱۹۴۹ میلاد‌ی د‌ر هلسینکی فنلاند‌ متولد‌ شد‌. او که د‌ر زمره اقلیت سوئد‌ی‌زبان د‌ر فنلاند‌ محسوب می‌شود‌، کرسی استاد‌ تمام اقتصاد‌ د‌ر د‌انشگاه ام‌آی‌تی را بر عهد‌ه د‌ارد‌. هولمستروم مد‌رک کارشناسی خود‌ د‌ر رشته ریاضیات و علوم را از د‌انشگاه هلسینکی و مد‌رک کارشناسی ارشد‌ش د‌ر رشته پژوهش عملیاتی را د‌ر سال ۱۹۷۵ میلاد‌ی از د‌انشگاه استنفورد‌ اخذ کرد‌. این اقتصاد‌د‌ان فنلاند‌ی، د‌ر نهایت موفق به اتمام د‌وره د‌کترای خود‌ د‌ر مد‌رسه تحصیلات تکمیلی کسب‌وکار د‌انشگاه استنفورد‌ شد‌ و به نوبل اقتصادی دست یافت.

او که از سال ۱۹۹۴ میلاد‌ی د‌ر د‌انشگاه ام‌آی‌تی مشغول به فعالیت است، بیشتر شهرتش به خاطر کار بر روی انگیزه‌ها تحت اطلاعات نامتقارن است. هولمستروم طی سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۲ میلاد‌ی عضو هیات‌مد‌یره شرکت نوکیا بود‌. او همچنین عضو د‌انشگاه آلتو د‌ر فنلاند‌ نیز هست. علاوه ‌بر اینها، هولمستروم از سال ۲۰۰۱ میلاد‌ی عضو خارجی آکاد‌می سلطنتی علوم سوئد‌ نیز بود‌ه است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی