رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۵ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 15 June

رئیس اتاق اصناف ایران

رئیس اتاق اصناف ایران گفت: بازرسی بازرسان اصناف بر واحدهای صنفی با وجود کمبودهاو مشکلاتی که در سطح کشور وجود داشته به درستی انجام شده است. به گزارش گروه بازرگانی ویکی‌پی‌جی به نقل از تسنیم، علی فاضلی امروز در نشست خبری طرح مبارزه با قاچاق کالا توسط اتاق اصناف ایران اظهار کرد: بازرسی  بازرسان اصناف […]

رئیس اتاق اصناف ایران گفت: بازرسی بازرسان اصناف بر واحدهای صنفی با وجود کمبودهاو مشکلاتی که در سطح کشور وجود داشته به درستی انجام شده است.

به گزارش گروه بازرگانی ویکی‌پی‌جی به نقل از تسنیم، علی فاضلی امروز در نشست خبری طرح مبارزه با قاچاق کالا توسط اتاق اصناف ایران اظهار کرد: بازرسی  بازرسان اصناف بر واحدهای صنفی با وجود کمبودهاو مشکلاتی که در سطح کشور وجود داشته به درستی انجام شده است.

وی با اشاره به نامگذاری سالجاری با عنوان اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل گفت: با وجود اینکه اکنون در ماه هفتم سالجاری از سال اقتصاد مقاومتی هستیم اما کمتر شاهد برخورد   با مفاسد اقتصادی هستیم.

رئیس اتاق اصناف ایران ادامه داد: برای جلوگیری از قاچاق کالا به کشور باید کیفیت کالاهای تولیدی افزایش یابد اما با بهره بانکی ۱۹ درصدی چگونه می‌توان به تولید کمک کرد و افزایش بهره‌وری داشت.

فاضلی تصریح کرد: برخی از واحدهای صنفی کشور به طور ناجوانمردانه در حال حاضر مورد هدف در خصوص قاچاق کالا قرار گرفته‌اند این در حالی است که در خصوص ورود کالا بیشتر باید از ورود آن جلوگیری به عمل آید.

وی افزود: سایر دستگاه‌ها برای برخورد با قاچاق کالا در بخشهای مختلفی مانند لوازم خانگی، پوشاک، لوازم بهداشتی و آرایشی و… برنامه‌ریزی کرده بودند که به‌طور همزمان با آنها برخورد داشته باشند اما باید اذعان داشت که با وجود اهمیت برخورد همه جانبه با قاچاق کالا باید زیرساختهای مورد نظر فراهم باشد.

رئیس اتاق اصناف ایران گفت: ما به بنگاه‌ها تاکید می‌کنیم که کالاهای بدون برگ سبز خرید نکنند اما اگر آنها از قبل خرید کرده‌اند آنها را به ما اعلام کنند تا دچار مشکلات بعدی نشوند.

فاضلی با بیان اینکه کالای قاچاق از مسیرهای مختلف به کشور وارد شده و بعد در واحدهای صنفی به فروش می‌رسد گفت: به غیر از اصناف چه کسی می‌تواند تشخیص دهد کالاهای وارد شده به واحدهای صنفی در سطح خرده‌فروشی قاچاق است یا نه و نباید برای برخورد با این پدیده یک شبه واحدهای صنفی را قلع و قمع کرد.

وی با بیان اینکه برای برخورد با کالای قاچاق در کشور باید دقت زیادی صورت گیرد، گفت: در زمان اجرای طرح کالای قاچاق احتمال اینکه افرادی بخواهند فرصت‌طلبی و سیاسی کاری کنند، وجود دارد و نمی‌توان مسائل امنیتی کشور را در برخورد با این دست موارد در نظر نداشت.

فاضلی تأکید کرد: در کشور ما به ازای هر ۷ خانوار یک واحد صنفی وجود دارد که متوسط این رقم در سایر کشورها ۳۸ واحد صنفی است.

وی متذکّر شد: اصناف می‌توانند با رقمی بالغ بر ۹۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان مزیت ایجاد شغل را داشته باشند و برای تعداد زیادی اشتغال‌آفرینی در کشور ایجاد کنند اما باید در نظر داشت که کنترل آنها نیز کار دشواری است.

رئیس اتاق اصناف ایران گفت: در حال حاضر بسیاری از کالاهای قاچاق در شبکه‌های غیرمجاز یا فضای مجازی توزیع می‌شود که امکان نظارت بر داد و ستد آنها وجود ندارد همچنین در خیابانها مشاهده می‌شود که انواع کالاهای حرام و یا مستحب به فروش می‌رسد.

فاضلی با تاکید بر لزوم ساماندهی نظام دستفروشی در کشور گفت: علاوه بر دست‌فروشان واحدهای صنفی زیادی وجود دارند که پروانه فعالیت ندارند.

رئیس اتاق اصناف ایران با تاکید بر اینکه در برنامه پنجم توسعه کشور تاکید شده بود که باید پدیده دستفروشی ساماندهی شود، گفت: کالاهای قاچاقی که به کشور می‌آیند اکنون فقط کالاهای کوچک نیستند بلکه مشاهده می‌شود یخچال‌های سایدبای‌ساید عظیم‌الجثه به راحتی به کشور وارد می‌شود و باید مشخص شود که آنها چگونه به کشور آمده‌اند آیا این کالاها از مبادی قانونی می‌آید یا خیر؟

فاضلی گفت: در میان خانواده بزرگ اصناف در برخی موارد افراد نفوذی پیدا می‌شود که اداره کردن آنها کار دشواری است. دشمن وقتی در برخورد فیزیکی با کشور ما ناامید شده است چشم به مسائلی اینچنینی یا موارد فرهنگی می‌دوزد.

وی با اشاره به اینکه در برخی موارد جریمه‌های صنفی سنخیتی با جرم انجام شده ندارد گفت: مشاهده می‌شود برخی جرائم صنفی جریمه‌های ۱۰۰ هزار تومانی دارد که این امر باعث می‌شود برخی واحدهای متخلف با پرداخت هزینه جریمه به کار خود ادامه دهند که ما به دنبال انجام اصلاحات لازم از طریق مجلس هستیم.

هم و غم  امروز دشمن بر هم زدن نظام اقتصادی ایران است

رئیس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه منظور رهبر معظم انقلاب از آتش زدن کالای قاچاق کنترل از مبداء است، گفت: ورود کالا باید از مبادی آن کنترل شود نه اینکه بیایند و بازار را آتش بزنند.

فاضلی با بیان اینکه در واردات قانونی برخی از کالاها باید تجدیدنظر صورت گیرد گفت: در حال حاضر تولید داخلی لوازم آرایشی و بهداشتی به میزان مورد مصرف نداریم و باید نظام تعرفه‌ای ایجاد شود تا این کالا بتواند به صورت هدفمند به کشور وارد شود همچنین در بخش خشکبار نیز بخشی از نیاز مصرفی کشور به صورت قاچاق تامین می‌شود که در صورت هدفمندی واردات آن می‌توان آنها را به صورت قانونی وارد کشور کرد.

وی با تاکید بر اینکه هم و غم امروز دشمن برهم زدن نظام اقتصادی ایران است، گفت: در این شرایط اقتصادی برای مبارزه با دشمن مشترک باید یکدل و یک‌توان باشیم و با وجود همه این کمبودها می‌توانیم طرح مبارزه با قاچاق کالا را به سرانجام برسانیم.

تا پایان سال بخش عظیمی از طرح مبارزه با قاچاق کالا به سرانجام می‌رسد

رئیس اتاق اصناف ایران گفت: در پایان سال بخش عظیمی از طرح مبارزه با قاچاق کالا را به سرانجام رسانده و موانع پیش‌رو را احصاء می‌کنیم.

فاضلی  مبارزه با قاچاق کالا را به سمت عرضه تعمیم داده‌اند گفت: ما نمی‌بینیم که در سایر عرصه‌ها اقدامی صورت نگرفته است، اما برخورد قاطعی نیز صورت نگرفته است.

وی با تاکید بر اینکه وضعیت فعلی بازار کشو رشکننده‌ است گفت: در شرایطی که رکود اقتصادی بر اصناف کشور از جمله بخش ساختمان حاکم است، باید با دقت بیشتری طرحهای اینچنینی به مرحله اجرا درآید.

رئیس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه تعداد زیادی از کالاهایی از کشورهای مختلف به ایران وارد می‌شوند برگ سبز ندارند گفت: کالاهایی که از طریق کوله‌بری، مرزنشینی و یا مناطق آزاد به کشور وارد می‌شوند و در سطح بازار عرضه می‌شوند برگ سبز ندارند و باید برای این امر راه‌حلی در نظر گرفته شود.

 وقتی قاچاق کالا از سطح عرضه آغاز می‌شود نتیجه آن افزایش قیمت است

فاضلی افزود: وقتی مبارزه با قاچاق کالا در بازار و سطح عرضه صورت گیرد واکنش بازار به این امر رفتن کالا به زیر زمین و انبارها است و باعث افزایش قیمت نهایی محصول مصرف کننده می‌رسد که در چند روز گذشته شاهد آن بودیم.

وی تاکید کرد: با تمهیدات انجام شده اکنون بازار در آرامش به سر می‌برد و ما معتقدیم که اگر قرار است در سطح عرضه با قاچاق کالا مبارزه شود این کار باید به دست اتحادیه‌های صنفی در ساختار اتاق اصناف که در راس آن بازرسی اصناف قرار دارد انجام شود و برخورد قهر‌آمیز جواب نمی‌دهد.

رئیس اتاق اصناف ایران تاکید کرد: این موضوع که برخورد با قاچاق کالا نباید تنها در سطح عرضه باشد به دولت منتقل شد و در جلسه‌ای با معاون رئیس جمهور موارد به شور گذاشته شد و در نتیجه این موضوع که اتاق‌های اصناف متولی جلوگیری از ورود قاچاق کالا باشد مورد تصویب قرار گرفت.

فاضلی افزود: براساس قانون نظام صنفی هر نوع کنترل و نظارت بر بازار در سطح عرضه برعهده بازرسین اصناف است و نفی صحیح قانون صنفی تاکید دارد هیچ بنگاه دارای پروانه کسب حق خرید و فروش و ارائه کالای قاچاق را ندارد.

رئیس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه بازرسان اصناف براساس قانونی فعلی کاشف نیستند گفت: اگر در واحد صنفی کالای قاچاق کشف گردد موظف به تشکیل پرونده و ارائه گزارش آن هستند.

فاضلی افزود: اگر بازرسی تشخیص داد کالایی قاچاق است براساس قانون موجود حق برخورد ندارد بلکه باید موضوع را به سازمان تعزیرات حکومتی اعلام کند تا اقدامات لازم در این خصوص صورت گیرد.

وی یادآور شد:در اصلاحیه این قانون در سال ۹۲  اتاق‌های اصناف را از کاشف بودن جدا کرد اما امیدواریم با رایزنی‌های انجام شده این مسئولیت به اتاق اصناف بازگردد.

رئیس اتاق اصناف ایران همچنین به مشکلات مالی ساختار بازرسی و نظارت صنفی در کشور گفت: صنایع ما با کمبود منابع مالی مواجه هستند که انتظار می‌رود تمهیداتی در این خصوص انجام شود و مسئولان قولهایی در این ارتباط داده‌اند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی