رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 21 June

ایران جزو 10 کشور نخست تولیدکننده گاز کربن است
مدیرکل دفتر حمایت از مالکیت صنعتی:

ایران جزو ۱۰ کشور نخست تولیدکننده گاز کربن است

سید مهدی میرصالحی، مدیرکل دفتر حمایت از مالکیت صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: ایران با وجود آن که کشوری صنعتی نیست اما جزو ۱۰ کشور نخست تولیدکننده گاز کربن دنیا است.

سید مهدی میرصالحی، مدیرکل دفتر حمایت از مالکیت صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: ایران با وجود آن که کشوری صنعتی نیست اما جزو ۱۰ کشور نخست تولیدکننده گاز کربن دنیا است.

به گزارش گروه اقتصادی ویکی‌پی‌جی به نقل از ایرنا، سید مهدی میرصالحی در چهارمین نشست گفت و گوی انرژی با حضور مدیران صنایع پرمصرف خراسان رضوی در مشهد افزود: کشورهای صنعتی آمریکا و چین رتبه های نخست و دوم و ایران رتبه نهم این فهرست را دارند.

وی میزان انتشار سالانه گازهای گلخانه ای را در ایران ۸۵۰ میلیون تن ذکر و بیان کرد: ۲۵ درصد این میزان را نیروگاه ها، ۱۵ درصد واحدهای صنعتی، ۱۵ درصد بخش حمل و نقل و بقیه را ساختمان ها و مراکز تجمع انسانی تولید می کنند.

او ادامه داد: یکی از مشکلات ناشی از گازهای گلخانه ای افزایش دمای زمین و ذوب یخ های قطبی است لذا در صورت تغییر نیافتن روند آن شهرهای بزرگی مانند میامی و سانفرانسیسکو در آمریکا یا لندن در انگلیس در معرض آبگرفتگی کامل قرار می گیرند.

وی گفت: از مشکلات دیگری تولید گازهای گلخانه ای بالارفتن سطح آب دریاها، ورود آبهای شور به رودخانه ها شده و اختلاط آن با آب شیرین است که امکان استفاده از آب را برای شرب و کشاورزی از بین می برد.

مدیرکل دفتر حمایت از مالکیت صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: انرژی در ایران ارزان است و به همین خاطر در مصرف آن صرفه جویی نمی شود، البته بالا رفتن قیمت انرژی هزینه تولید را در بخشهای صنعتی و کشاورزی افزایش می دهد.

وی ادامه داد: جامعه ایران از بعد فرهنگی هنوز به خوبی نقش انرژی را درک نکرده لذا باید در این زمینه کار فرهنگی شود تا مردم قدر انرژی را بیشتر بدانند.

او گفت: از بعد فنی و فناورانه صنایع ایران بزرگ، پرحجم و سنتی هستند که برای راه اندازی به انرژی زیادی نیاز دارند و همین امر موجب تولید گاز کربن می شود لذا باید به سمت فناوری های نوین و هایتک حرکت کرد که کوچکترند و مصرف انرژی و سوختشان پایین تر است و بازده بالاتری دارند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی